Počet výsledků: 24

Otevřít filtraci

Bradytrofická tkáň je odborné označení pro tkáň, kde metabolismus probíhá pomaleji než v ostatních částech těla. Příkladem bradytrofické tkáně jsou šlachy a vazy, v nichž je metabolismus pomalejší než např. ve svalech nebo v kůži. Dalším příkladem bradytrofické tkáně je rohovka. Viz také brady-, tkáň.

Hematopoetická tkáň je jiný název pro krvetvornou tkáň. Viz také tkáň.

Vazivová tkáň je jiný název pro vazivo. Viz také tkáň.

Resorpce kostní tkáně je odborný název pro vstřebávání kostí. Viz také resorpce, kostní tkáň.

Depozice kostní tkáně je odborný název pro tvorbu kostí. Viz také depozice, kostní tkáň.

Buňky pojivové tkáně společně s extracelulární matrix (mezibuněčnou hmotou) tvoří pojivovou tkáň. Buňky pojivové tkáně přitom hrají klíčovou roli v tvorbě extracelulární matrix. Protože však existují různé typy pojivové tkáně, jsou jejich buňky silně specializovány. Rozlišujeme tak: vazivové buňky, chondrocyty, kostní buňky, krevní buňky. Viz také buňka, pojivová tkáň.

Měkkými tkáněmi se rozumí svalová tkáň, tuková tkáň, vazivo, krevní cévy a některé další tkáně v lidském těle. Viz také tkáň.

Erektilní tkáň je tkáň s velkými meziprostory, které se při sexuálním vzrušení mohou naplnit krví. Erektilní tkáň se vyskytuje v topořivých tělesech (u mužů v těle penisu, u žen v klitorisu) a v houbovitém tělese penisu. Viz také tkáň.

Krvetvorná tkáň neboli hematopoetická tkáň je tkáň, v níž v procesu hematopoézy vznikají krevní buňky. Před narozením je krvetvornou tkání kostní dřeň, lymfatické uzliny, žloutkový vak, játra, slezina a brzlík, zatímco po narození probíhá krvetvorba pouze v kostní dřeni. Viz také tkáň.

Lymfatická tkáň je součástí lymfatického systému a vyznačuje se tím, že obsahuje velké množství lymfocytů. K lymfatické tkáni se řadí lymfatické uzliny, slezina, mandle a brzlík. Viz také lymfa, tkáň, lymfatický systém, primární lymfatické orgány, sekundární lymfatické orgány.

Zobrazeno 1 až 10 z 24

Počet výsledků